Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Kuruluyor

Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Kuruluyor

Deriyle Kat’ı sanatına hayat veriyor

Deriyle Kat’ı sanatına hayat veriyor

Milli şair Mehmet Akif Ersoy anıldı

Milli şair Mehmet Akif Ersoy anıldı

Bunlar üniversite sınavına girecek adaylar için

Bunlar üniversite sınavına girecek adaylar için

YGS baraj puanı yükseldi

YGS baraj puanı yükseldi

Şahin: ‘Suriyeli sığınmacıların çoğu geri dönmez’
  • Ana Sayfa » Siyaset
  • 4 Ocak 2016 - 11:59:43
Şahin: ‘Suriyeli sığınmacıların çoğu geri dönmez’

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, bir ulusal televizyonda yayınlanan programda UNESCO korumasına alınan ve Avrupa’nın seçkin şehirler tanıtım ağına giren Gaziantep mutfağını tanıttı. Tanıtımda, programı sunan Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Fatma Şahin, terör ve sınır güvenliğinden, Suriyeli ve çocuk gelinler sorununa kadar gündemdeki önemli konularda değerlendirmelerde bulundu. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, UNESCO’nun koruma […]

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, bir ulusal televizyonda yayınlanan programda UNESCO korumasına alınan ve Avrupa’nın seçkin şehirler tanıtım ağına giren Gaziantep mutfağını tanıttı. Tanıtımda, programı sunan Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Fatma Şahin, terör ve sınır güvenliğinden, Suriyeli ve çocuk gelinler sorununa kadar gündemdeki önemli konularda değerlendirmelerde bulundu.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, UNESCO’nun koruma altına aldığı ve Eden Avrupa’nın seçkin şehirler tanıtım ağına seçilen Gaziantep’in ünlü yemeklerini, CNN Türk’te yayınlanan Hakan Çelik ile hafta sonu programında tanıttı. Baklavası ve kebabı ile ünlü Gaziantep’in ünlü ustaları tarafından hazırlanan kış kabağı, pirpirim aşı, yuvarlama, analı kız, bulgur pilavı gibi yöreye ve mevsime özel yemeklerini sergileyen Başkan Şahin, sunucu Hakan Çelik’in gündeme ilişkin sorularına cevap verdi.
Gaziantep’in gastronomi dalında Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’nün Seçkin Şehirler Ağına alınması sürecini ve bu ağın önemini anlatan Şahin, “Bu işin uzmanları var. Bunları takip ediyorlar. Bu aslında bir network. Mesele Avrupa’daki bir insan, ‘bu yaz, gezmek istiyorum’ diyor. Önce hangi ülkeye gitmek istediğini belirliyor. Türkiye gitmek isterse, gittiğim zaman gezip, görebileceği neler var bunları Eden’in içerisinde görüyor. UNESCO nereyi tescillemiş, hemen basıyor tuşa, bir network oluşturuyor size. Bir gurme turizmi” dedi. Eden proje yarışmasında Gaziantep’in Türkiye’deki Bolu, Şanlıurfa, Hatay gibi çok ünlü kentlerin mutfakları ile yarıştığını belirten Fatma Şahin, birinci gelmelerinin ardından Gaziantep mutfağının UNESCO tarafından korumaya alındığını ifade etti. Başkan Şahin, önce Türkiye’de ilk 5 şehirin yarıştığını belirterek “Çok öne çıkmış mutfağı olan şehirlerle yarıştık. Bolu mutfağı ile yarıştık. Hatay, Şanlıurfa ile yarıştık. Eden’de biz Türkiye birincisi olduk. Türkiye birincisi olunca Avrupa Birliğinden de çok büyük bir destek çıktı. Şuan büyük bir netvörk oluşturuldu bize” diye konuştu.

“GAZİANTEP, NEW YORK VE LONDRA KADAR GÜVENLİ”
Sunucu Çelik’in, Gaziantep’teki Suriyeli sayısı ile ilgili sorusuna da cevap veren Fatma Şahin, kentte kayıtlı 350 bin Suriyeli bulunduğunu belirtti. Kentte kayıt dışılarla birlikte 450 bin Suriyeli bulunduğunu anlatan Şahin, bölgedeki güvenlik sorunu ile ilgili soru üzerine terörün tüm dünyanın sorunu olduğunu ifade etti.
Gaziantep’in Suriye sınırında olması nedeniyle riskleri bulunduğunu ifade eden Şahin, Gaziantep’in ABD’nin en kalabalık iki kenti New York ve Londra kadar güvenli bir şehir olduğunun altını çizdi. Şahin, terörün dünyanın sorunu olduğunu anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü.
“Bugün Amerika, İstanbul, Ankara, Gaziantep, hepsi birbiri ile bağlantılı şekilde. Dünya bu işle uğraşıyor. Dolayısıyla biz şuan New York kadar, Londra kadar güvenliyiz. Ama sınırdan kaynaklı risklerimiz elbette var ama bunun için ekstra çok ciddi tedbir alınıyor. Valiliğimiz, güvenlik birimlerimiz, çok yoğun ve başarılı bir şekilde çalışıyor. Güvenlik duvarlarımız çok hızlı bir şekilde örülüyor. Tamamlanmak üzere. Hiç kimse burada rahatsız olmasın. İki milyon kişi burada yaşıyor. Hem iç göç devam ediyor hem üretim devam ediyor.”

GAZİANTEP GÖÇE ALIŞKIN
Şahin, Suriyeli göçünü en iyi ve rantabl yönetebilen kent olmasının sebebini ise sanayi kenti Gaziantep’in yıllardır göçe alışkın olmasından kaynaklandığını ifade etti. Fatma Şahin, şöyle konuştu: “Suriyeli meselesini, ensar muhacir ilişkisi içerisinde en rantabl yöneten bir şehir olmamızın nedeni zaten bize iç göçün geliyor olmasıydı. Daha önce köyden kente, Güneydoğu’dan Gaziantep’e göç oluyordu. Şehir, sanayi kenti olması nedeniyle göçü yıllardır yaşıyordu. Bunu yönetebilen güce, dirence ulaştı.”

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz