Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Kuruluyor

Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Kuruluyor

Deriyle Kat’ı sanatına hayat veriyor

Deriyle Kat’ı sanatına hayat veriyor

Milli şair Mehmet Akif Ersoy anıldı

Milli şair Mehmet Akif Ersoy anıldı

Bunlar üniversite sınavına girecek adaylar için

Bunlar üniversite sınavına girecek adaylar için

YGS baraj puanı yükseldi

YGS baraj puanı yükseldi

Öğretmenlerin Seminer Dönemi Ne Zaman Başlayacak?
  • Ana Sayfa » Röportaj
  • 7 Eylül 2015 - 08:10:04
Öğretmenlerin Seminer Dönemi Ne Zaman Başlayacak?

Başbakan Davutoğlu’nun okulların tatil süresini uzatması ile öğretmenlerin seminer dönemi tarihide değişti. Peki 2015 2016 yılında öğretmenlerin seminer dönemi ne zaman başlayacak? Hangi tarihte öğretmenler göreve başlayacak? Öğretmenlerin Mesleki Çalışma Durumu: Öğretmenler 01 Eylül 2015 tarihinde göreve başlayacaklardı. Bu kanunen zorunluluk arz ediyor. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığının bir genelge yayımlayarak Haziran ayında olduğu gibi […]

Başbakan Davutoğlu’nun okulların tatil süresini uzatması ile öğretmenlerin seminer dönemi tarihide değişti. Peki 2015 2016 yılında öğretmenlerin seminer dönemi ne zaman başlayacak? Hangi tarihte öğretmenler göreve başlayacak?

Öğretmenlerin Mesleki Çalışma Durumu:

Öğretmenler 01 Eylül 2015 tarihinde göreve başlayacaklardı. Bu kanunen zorunluluk arz ediyor. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığının bir genelge yayımlayarak Haziran ayında olduğu gibi öğretmenlerin okullar açılana kadar olan zamanda yapılacak mesleki çalışmalarını başka illerde yapılmasını sağlamalıdır.

 Mesleki Çalışma Dönemi ve Ücret:

Öğretmenler Mesleki Çalışma döneminde haftalık 15 saat ek ders ücreti almaktadırlar. Mevzuat gereği bu ücret iki haftadan fazla ödenmiyor. Yani öğretmenler, okullar 14 Eylül’de açılmış olsaydı 1-14 Eylül arasında iki hafta mesleki çalışma ve okullar açıldığında ilk hafta girdikleri derslerin ücretlerini alacaklardı. Tatilin uzatılmasıyla beraber; Mesleki Çalışma dönemi bir hatta 1,5 hafta daha uzamaktadır. En azından 14-18 Eylül haftasında da ücret ödenmesi için çalışma yapılabilir. Sürekli karşılaşılan bu konuyu Toplu Sözleşme tekliflerine koymayan yetkili sendikaya da ayrıca duyurulur.

DERS SAATLERİNDE DÜZENLEME

İlkokul kademesindeki önerilerin tamamlanmasının ardından ortaokul kademesindeki önerilerin görüşülmesine geçildi. Komisyonda, ortaokullarda haftalık ders saatinin 30 ya da 35 saat olması konusunda görüş birliğine varılamaması üzerine Komisyon Başkanı Hayati Akyol, öğrencilerden görüş aldı. Öğrenci ve velilerin, “30 saat” olması yönünde görüş bildirmesi üzerine, öneri, “Ortaokullarda haftalık ders saatinin 30 saat olması” şeklinde oylanarak oy birliğiyle kabul edildi. Zorunlu ders saatinin 25, seçmeli ders saatinin 5 saat olması, tüm okullarda normal eğitime geçilmesi için gerekli tedbirlerin alınması, görsel sanatlar ve müzik derslerinden biri seçilerek haftada 2 saati olarak kesintisiz bir şekilde verilmesi önerileri oy birliğiyle kabul edildi. 

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Herkes bu soruyu soruyor: Okullar ne zaman açılacak? ‘Okullar Kurban Bayramı’ndan sonra açılsın’ isteği sonuç buldu ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, okulların açılacağı tarihi açıkladı, okulların açılışı ertelendi. Tüm Türkiye’de 2015-2016 eğitim-öğretim yılında okullar 28 Eylül’de açılacak.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN? 

AREFE: 1/2 GÜN  23 EYLÜL ÇARŞAMBA
1. GÜN   24 EYLÜL PERŞEMBE
2. GÜN   25 EYLÜL CUMA
3. GÜN   26 EYLÜL CUMARTESİ
4. GÜN   27 EYLÜL PAZAR

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz