Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Kuruluyor

Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Kuruluyor

Deriyle Kat’ı sanatına hayat veriyor

Deriyle Kat’ı sanatına hayat veriyor

Milli şair Mehmet Akif Ersoy anıldı

Milli şair Mehmet Akif Ersoy anıldı

Bunlar üniversite sınavına girecek adaylar için

Bunlar üniversite sınavına girecek adaylar için

YGS baraj puanı yükseldi

YGS baraj puanı yükseldi

DGS Tercih Sonuçları Yerleştirme | Tıkla Öğren
  • Ana Sayfa » Röportaj
  • 7 Eylül 2015 - 10:00:01
DGS Tercih Sonuçları Yerleştirme | Tıkla Öğren

2015 yılı Dikey Geçiş Sınavı tercih başvuru tarihleri ile DGS tercih kılavuzu 27 Ağustos Perşembe günü açıklandı. 2015 DGS tercih başvuruları 31 Ağustos Pazartesi günü başladı. 2015 DGS tercih başvuruları 4 Eylül sona erdi. Peki, 2015 DGS tercih başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? DGS SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ 2015 DGS YERLEŞTİRME SONUÇLARI NASIL NEREDEN ÖĞRENİLECEK […]

2015 yılı Dikey Geçiş Sınavı tercih başvuru tarihleri ile DGS tercih kılavuzu 27 Ağustos Perşembe günü açıklandı. 2015 DGS tercih başvuruları 31 Ağustos Pazartesi günü başladı. 2015 DGS tercih başvuruları 4 Eylül sona erdi. Peki, 2015 DGS tercih başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

DGS SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

2015 DGS YERLEŞTİRME SONUÇLARI NASIL NEREDEN ÖĞRENİLECEK

31 Ağustos ile 4 Eylül tarihleri arasında yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercih ve yerleştirme sonuçları, ÖSYM’nin resmi sitesi, https://sonuc.osym.gov.tr/  internet adresinden öğrenebilecekler. 

2015 DGS YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK 

DGS Yerleştirme, adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır. Aynı programı tercih etmiş olan adayların 2015-DGS puanlarının eşit olması durumunda, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2015-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan), eşitlik yine sürdüğü takdirde ÖBP yüksek olana öncelik verilecektir. Eşitlik yine sürdüğü takdirde söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.

DGS SONUÇLARI AÇIKLANDIKTAN SONRA KAYIT İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK 

2015 DGS Yerleştirme sonuçları ÖSYM Sonuç İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayları gösteren fotoğraflı yerleştirme sonuçları, adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecektir. 2015-DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2015-2016 öğretim yılı için geçerlidir. Bir yükseköğretim programına yerleşenler kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. ÖSYM’nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki bütün başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.

YERLEŞTİRME NASIL OLACAK?
 
Yerleştirme, adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır. Aynı programı tercih etmiş olan adayların 2015-DGS puanlarının eşit olması durumunda, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2015-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan), eşitlik yine sürdüğü takdirde ÖBP yüksek olana öncelik verilecektir. Eşitlik yine sürdüğü takdirde söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.
 
KAYIT İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?
 
Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayları gösteren fotoğraflı yerleştirme sonuçları, adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecektir. 2015-DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2015-2016 öğretim yılı için geçerlidir. Bir yükseköğretim programına yerleşenler kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. ÖSYM’nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki bütün başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz