Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Kuruluyor

Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Kuruluyor

Deriyle Kat’ı sanatına hayat veriyor

Deriyle Kat’ı sanatına hayat veriyor

Milli şair Mehmet Akif Ersoy anıldı

Milli şair Mehmet Akif Ersoy anıldı

Bunlar üniversite sınavına girecek adaylar için

Bunlar üniversite sınavına girecek adaylar için

YGS baraj puanı yükseldi

YGS baraj puanı yükseldi

Deriyle Kat’ı sanatına hayat veriyor
  • Ana Sayfa » Kültür
  • 4 Ocak 2016 - 19:04:36
Deriyle Kat’ı sanatına hayat veriyor

Ebru sanatındaki başarılı çalışmalarıyla tanınan Ahmet Çoktan, yaklaşık 9 senedir kat’ı sanatı üzerine emek veriyor. İslam sanatının unutulmaya yüz tutmuş alanlarından biri olan kat’ı sanatı, Çoktan’ın elinde farklı bir yorum kazanmış durumda. Sanatçı uzun yıllardır uğraş verdiği kat’ı eserlerini şu günlerde Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Katman” adlı sergiyle sanatseverlerle buluşturuyor. “EZAN VAKTİNDE DERİ FARKLI […]

Ebru sanatındaki başarılı çalışmalarıyla tanınan Ahmet Çoktan, yaklaşık 9 senedir kat’ı sanatı üzerine emek veriyor. İslam sanatının unutulmaya yüz tutmuş alanlarından biri olan kat’ı sanatı, Çoktan’ın elinde farklı bir yorum kazanmış durumda. Sanatçı uzun yıllardır uğraş verdiği kat’ı eserlerini şu günlerde Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Katman” adlı sergiyle sanatseverlerle buluşturuyor.

“EZAN VAKTİNDE DERİ FARKLI BİR HAL ALIYOR”
Çoktan, bir süre kaldığı Japonya’da Türk ve Japon kültürünü yansıtan eserler yapması istenince kat’ı sanatına yönelmiş. Eserlerinin uzun yıllar muhafaza edilmesi için deriyi kullanmaya karar veren Çoktan, “Deriyi hala tam anlamıyla çözemedim. Ezan okununca farklı bir moda giriyor ve yumuşuyor. Sabah ezanında başka öğle ezanında başka bir hal alıyor” dedi.
“Deriyle çalışmak zahmetli bir iş olsa da çalışmalarıma devam edeceğim” diyen Çoktan’ın Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Katman” adlı kat’ı sergisi 15 Ocak’a kadar ziyarete edilebilecek. Çoktan, üzerine çalıştığı 40 tane İsm-i Nebi’den adlı eserlerinden birkaç tanesini de Katman sergisinde sergiliyor. Gittiği her ülkede Geleneksel Türk-İslam Sanatları ile ilgili tanıtım ve kurslar düzenleyen Ahmet Çoktan, 19 ülkede ebru, kat’ı ve tezhib alanlarında özgün eserler verdi.

GELENEKSEL ESERLERE ÜÇ BOYUTLU BAKIŞ
Çoktan, Geleneksel İslam Sanatları dışında üç boyutlu eser yapımına da başlamış. 10 metre uzunluğunda üç boyutlu bir çalışma yapmak istediğini belirten sanatçı, “‘Vav eserimizi taşları asarak meydana getirdim. Birbirimizden ayrı gibi dursak da aslında bir bütünün parçaları olduğumuz mesajı ortaya çıkıyor. Heykel yasaklandığı için bizde üç boyutlu çalışmalar fazlaca yer almamış. Arapça harflerden yazılmış simgeleri şehirlerin göbeğine ve parklara koyabiliriz. Bu üç boyutlu eserlerle çocuklar hem oynar hem de bir şeyler öğrenebilir” diye konuştu.
Çoktan sözlerine, üç boyutlu eserlerin yanı sıra kağıt yapmak istediğini de ekledi.

  • Etiketler

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz