Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Kuruluyor

Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Kuruluyor

Deriyle Kat’ı sanatına hayat veriyor

Deriyle Kat’ı sanatına hayat veriyor

Milli şair Mehmet Akif Ersoy anıldı

Milli şair Mehmet Akif Ersoy anıldı

Bunlar üniversite sınavına girecek adaylar için

Bunlar üniversite sınavına girecek adaylar için

YGS baraj puanı yükseldi

YGS baraj puanı yükseldi

7 Eylül 24-22 ayar (Altın) Bilezik Gram Fiyatı
  • Ana Sayfa » Güncel
  • 7 Eylül 2015 - 11:00:03
7 Eylül 24-22 ayar (Altın) Bilezik Gram Fiyatı

Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 1,21 değer kaybetti. Haftalık olarak Cumhuriyet altınının satış fiyatı yüzde 1,11 kayıpla 711,00 lira oldu. Önceki hafta sonu 107,65 lira olan 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 106,35 liraya, geçen hafta sonu 719,00 lira olan Cumhuriyet altınının satış fiyatı 711,00 liraya […]

Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 1,21 değer kaybetti. Haftalık olarak Cumhuriyet altınının satış fiyatı yüzde 1,11 kayıpla 711,00 lira oldu. Önceki hafta sonu 107,65 lira olan 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 106,35 liraya, geçen hafta sonu 719,00 lira olan Cumhuriyet altınının satış fiyatı 711,00 liraya geriledi.

ALTIN VE ÇEYREK ALTIN FİYATLARINI TIKLA ÖĞREN 

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Özelikle düğünlerin yoğun olarak gerçekleştiği ve altın satışlarının tavan yaptığı yaz aylarında sahte altın konusunda vatandaşlar dikkat etmelidir. Bu yazımızda size cumhuriyet altınının ya da altın bileziğin sahte olup olmadığı nasıl anlaşılır pratik yöntemlerle göstermeye çalışacağız. Halk arasında sahte altını anlamak amacıyla sık kullanılan mıknatıs yöntemi olarak da bilinen yöntem sahte altının her zaman demir madeninden olmayacağını göz önüne aldığımız zaman hatalı sonuçlar verebilmektedir. Sahte altın bakır, kaplama gümüş ya da altın fakat olması gerekenden daha düşük ayar olarak üretilebileceği için mıknatıs ile gerçekliğini ayırt etmek pek mümkün değildir.
Piyasada özellikle sarrafiye ürünlerinden çeyrek altının sahtesine sık olarak karşılaşılmaktadır. Öyle ki bazı kuyumcular bile bu altınların gerçekliğinden emin olamayıp bazı yöntemler kullanmaktadırlar. Şüpheli gözüken altınlar kuyumcular tarafından mihenk taşı ve kezzap kullanılarak, eğeleyip kırılarak kontrol edilmektedir. 
Sarrafiye ürünlerinde özellikle sahtesini üretenler eğer iyi bir kalıp ile üretim yapmışsa bunun orjinalinden farklını ancak bir lüp(büyüteç) ile anlayabilirsiniz. Gerçek olduğundan emin olduğunuz bir altının üzerindeki desenlerin ve yazılar için sahtesi üzerinde genelde mutlaka hatalı bir döküm izi ya da farklılık olacaktır. Ayrıca kuyumcuların ve ayar evlerinin sahip olduğu aletlere sahip olmayan son kullanıcılar sert bir cisim ile altını çizdiklerinde farklı bir renk görüyorlarsa altının sahteliğinden şüphe duyabilirler. Hediyelik ürünlerde bu renk farklılığı özellikle ürün beyaz altın ise yapılan rodajdan da kaynaklı olabileceği için son kararı yine işinin ehli bir kuyumcunun vermesi doğru olacaktır.
Altın bileziklerde de sarrafiye altınları gibi bazı dolandırıcılıklar yapılmaktadır. Bunun sahteliğini anlamak için kuyumcu bileziği mihenk taşına sürse bile eğer sahte altın kaplaması kalın yapılmış ise anlamayabilir. Bu yöntemle emin olunmadıysa kezzap sürülebilir. Yine şüphe duyuluyorsa kesin çözüm olarak bileziği kesme yoluna gidilmelidir. Dolandırıcılar özellikle içi boş gibi gözüken altın bileziklerin içine ağırlığını arttıracak tel ve benzeri metaller koyarak tüketicileri yanıltma yoluna gidebilmektedirler. 
Altın almak isteyen kullanıcılara önerimiz güvendikleri bir kuyumcudan faturalı ürün almalarıdır. İnternetten altın alışverişi yapacaklar alım yaptıkları sitenin geçmişini araştırmaları, şikayet sitelerinde haklarında sahtecilikle ilgili yazılan şikayetler var mı bakmaları doğru bir hareket olacaktır. 

65 liralık çeyrek altın!

Uluslararası piyasalarda doların yükselişiyle yurt içinde altın fiyatlarının artması, vatandaşları düğün sezonunda zor durumda bıraktı.

Çeyrek altına gücü yetmeyen vatandaşlar da çareyi 65 liralık “hediyelik çeyrek”te buldu.

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırım ihtimali, jeopolitik riskler ve başta Çin olmak üzere büyümeye yönelik endişeler dolar talebindeki artışı beraberinde getirdi.

Bu durum karşısında altının ons fiyatı yıla başladığı 1.183,90 dolar seviyelerinden, 1.073,40 dolara kadar geriledi. Altının ons fiyatındaki bu düşüşe karşın, yurt içinde ise kurdaki artıştan dolayı altın fiyatlarında yükseliş yaşandı.

Yılbaşında 148 liradan alıcı bulan çeyrek ziynetin fiyatı bu hafta itibarıyla 175,5 liraya yükseldi. Aynı dönemde gram altının fiyatı ise 88,9 lira seviyelerinden 106,60 liraya çıktı. Böylece çeyrek altının fiyatında yüzde 18,2’lik, gram altının fiyatında ise yüzde 19,9’luk yükseliş yaşandı.

Altın fiyatlarındaki bu yükseliş karşısında, düğün sezonu nedeniyle hediyelik arayışına giren vatandaşlar çeyrek altına gücü yetmeyince çareyi “hediyelik çeyrek”te buldu.

“ALTIN  4 YILIN ZİRVESİNİ GÖRDÜ”

AA muhabirlerine konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarının son 4 yılın zirvesini gördüğünü, ramazanda 155 lira civarında seyreden “çeyrek” fiyatının şu anda 175,45 liraya kadar çıktığını söyledi.

Fiyatlarda ciddi bir artış olduğu için vatandaşın alternatif olarak çeyrek altın görünümlü 22 ayar 1 gramlık altınlara yöneldiğini aktaran Memiş, bu altının büyüklüğünün aynı çeyrek altın gibi olduğunu vurguladı.

Memiş, bir merasimde takı takmak isteyen vatandaşın çeyrek altın yerine artık fiyatı 105 lira olan gram altını tercih ettiğine dikkati çekti.

Çeyrekte 175 lirayı duyanın şok olduğunu bildiren Memiş, “Bu dönemde vatandaşlara gram altını öneriyoruz. Onun alım ile satımı da aynen çeyrek altın gibi. Alım satım arasında 3 lira fark oynuyor. Hem vatandaşın işi görülmüş oluyor, hem de esnafın işi görülmüş oluyor” dedi.

Memiş, bunun yanı sıra 0,625 gram olan ve “hediyelik çeyrek” denilen daha küçük bir altın türü bulunduğu bilgisini vererek, “Onun fiyatı da 65 lira. 22 ayar olan ‘hediyelik çeyrek’ de bu yıl talep gördü. Parası yetişmeyenler 65 liralık bu altından alıyor” diye konuştu.

“İLLAHA BİLEZİK ALMAK İSTEYENLER 14 AYARA YÖNELDİ”

İslam Memiş, yakın akrabasının düğününe gidecek olan vatandaşların ise hediyelik bileziği tercih ettiğini kaydederek, bu bileziklerin fiyatlarının 500 liradan başlayıp bin liraya kadar çıktığını anlattı.

Bundan bir ay önce 5 gramlık bir bileziği 475 liraya alan müşterilerin, aynı gramdaki bileziği 550 liraya aldığını aktaran Memiş, şunları söyledi:

“Yani arada 75 liralık bir fark var. Bu grama vurulduğunda 20-30 gram gibi daha ağır bileziklerde fiyat farkı bin liraya kadar çıkıyor. İlla bilezik almak isteyen vatandaşlar da alternatif olarak 14 ayarlık bileziklere yöneliyor. 14 ayar hediye bileziklerin fiyatları ise 250-300 liradan başlayıp 500 liraya kadar çıkıyor. Bunlar fiyatı düşük olduğu için daha çok talep görüyor. Vatandaş ‘çeyrek takacağıma en azından adı bilezik olur’ diyerek bunlara yöneliyor. Altının yükselişi henüz bitmedi. Şu anda gram altın 106,3 lira bandında. Arada bir gerileme yaşasa da 120-125 lirayı görecek diye düşünüyorum. Bundan hareketle çeyrek altın fiyatlarının da 200 liraya kadar çıkma ihtimali yüksek.”

Altın düşünüldüğü kadar güvenli değil

Küresel piyasalardaki dalgalanma ve ABD ekonomisi verileriyle beklenen Fed faiz artırım kararı altının güvenli metal olarak görülmesini engelliyor.

Küresel piyasalardaki dalgalanmanın fiyatları tekrar canlandıracağını düşenen altın boğaları tamamen yanılıyor.

BusinessHT’de yer alan habere göre,  Altın ralli yapmak yerine, New York’ta vadeliler dört dönem düşüş yaşarken, global hisseler iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu aşağı yönlü seyirden kurulmak yerine, altındaki dalgalanma varlıklardaki türbülans ile beraber artış gösterdi. Bu da altının güvenli liman olarak görülmesini engelledi. Hisselerin yeniden toparlanması ve ABD ekonomisi verilerinin pozitif gelmesiyle metal düşüşünü sürdürdü.

Altına yatırım yapanlar için iki yıl zor geçti. 2013’te altın ilk kez ayı piyasasına girdi. O günden bu yana, külçe altın fonları 52 trilyon dolardan fazla değer kaybetti. Düşük enflasyon ve ABD para politikasının daha da sıkılaşacağı beklentisiyle, metal kontrol altında tutuluyor.

Deltec International Group yatırım başkanı Atul Lele, “Altın için en iyi test, en son yaşanan dalgalanmaydı. Güvenli liman olmaktan çıkmakla altın çok fazla birşey yapmadı” dedi.

FİYAT DÜŞÜŞÜ

New York Emtia Borsası’nın COMEX bölümü’nde işlem gören varlıklar geçen hafta yüzde 2,2 düşerek 1.134 dolardan işlem gördü. Bu Temmuz’dan yana en büyük düşüştü. MSCI tüm dünya hisse senedi endeksi yüzde 5 artarken, Bloomberg spot dolar endeksi yüzde 7 ilerleme kaydetti. Bloomberg emtia endeksi yüzde 1,8 yükseliş gösterdi.

Geçen çeyreğin en iyi altın tahmincisi RBC Market’tan Stephen Walker, 23 Ağustos raporunda, Çin’in yuan devalüasyonun küresel büyüme endişelerini artırması ve piyasalarda satış dalgasının yaşamasına rağmen Fed’in bu sene faiz artırımına gideceğini belirtti. Walker, fiyatların 2015 yılı için güçsüz seyredeceğini söyledi ve yılın ikinci yarısı altın tahminlerini yüzde 13 azaltarak 1,125 dolara çekti.

ABD ekonomisi çabuk iyileşse de, Fed yetkilileri küresel büyümede yaşanan durgunluk senaryosu ile baş etmeli. Küresel piyasalarda hisselerde görülen satış dalgası Fed’in Eylül ayı faiz artırım beklentilerini düşürdü. İİki hafta önce yüzde 48 olan Eylül ayı faiz artırım beklentisi için traderlar şimdi yüzde 38 şans veriyor. Merkez banksının borçlanma maliyetlerini büyüme verilerini desteklemek için sıfır seviyesinde tutmasıyla enflasyon korkuları giderilmiş ve değerli metal Aralık 2008-Haziran 2011 döneminde yükselmişti.

ALICILARIN DÖNÜŞÜ

Fed’in bu yıl faiz artırımına gitmesiyle altına olan ilginin artacağı düşünülüyor.

Fakat, altına olan talep azalıyor. Altın borsa yatırım fonları geçen sene yüzde 12 düşerken 11 Ağustos’ta en düşük seviyelere geriledi.

ABD enflasyon verilerinin yüzde 2’nin altında seyrederken altına olan talep az. Ham petrol fiyatlarındaki düşüş enflasyon oranında zayıf seyredeceği endişelerini artırıyor.

Bahl & Gaynor Inc.’den Jim Russell, “Küresel endişelerin artmasıyla, her yerde deflasyon korkusu görüyoruz. Böyle bir senaryoda altının gidişatı iyi olmaz” dedi.

Çeyrek altın 174 lira oldu

Serbest piyasada 105,10 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altının gramının satış fiyatı 105,45 lira oldu.

İstanbul Kapalıçarşı’da kapanışta 693 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira 705 liradan, 95,64 liradan alınan 22 Ayar Bilezik (Gr) 102,90 liradan, 667 liradan alınan Tam Ziynet 687 liradan, 332 liradan alınan Yarım Ziynet 346 liradan ve 166 liradan alınan Çeyrek Ziynet 174 liradan satıldı.

Altın uçuşa geçti, vatandaş Kapalıçarşı’ya koştu

Doların 2.90 liraya çıkması altın fiyatlarını da uçurdu. Gram altının 104.08 liraya çıktığını duyanlar Kapalıçarşı’ya akın etti.

Rekor üstüne rekor kıran dolar, altın piyasalarını da alt üst etti. Dün gün içinde 2.90 lira seviyesine kadar çıkan dolar, gram altını 104 lira, çeyreği ise 168 liraya kadar yükseltti.

Gram altın en son 7 Haziran’daki genel seçimlerin ardından 105 lirayı görmüştü. Son bir ayda ise gram altın 95 liradan 104 liraya kadar çıkarak 9 lira kar ettirirken, çeyrek ise aynı dönemde 154 liradan 168 liraya kadar yükselerek yatırımcısına 14 lira kazandırdı.

Altın fiyatlarındaki artışı duyan küçük yatırımcı ise soluğu Kapalıçarşı’da aldı. Çarşıdaki kuyumcular düğün sezonu olmasına rağmen vatandaşın daha çok altın almaya değil satmaya geldiğini ifade etti. Altındaki fiyat artışının talep bazlı olmadığını vurgulayan uzmanlar da yükselişin tamamen dolar kaynaklı olduğunu söyledi.   

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz