Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Kuruluyor

Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Kuruluyor

Deriyle Kat’ı sanatına hayat veriyor

Deriyle Kat’ı sanatına hayat veriyor

Milli şair Mehmet Akif Ersoy anıldı

Milli şair Mehmet Akif Ersoy anıldı

Bunlar üniversite sınavına girecek adaylar için

Bunlar üniversite sınavına girecek adaylar için

YGS baraj puanı yükseldi

YGS baraj puanı yükseldi

29 Ağustos Ehliyet Sınav Sonuçları | Tıkla Öğren
  • Ana Sayfa » Ekonomi
  • 7 Eylül 2015 - 11:00:02
29 Ağustos Ehliyet Sınav Sonuçları | Tıkla Öğren

29 Ağustos cumartesi günü yapılan ehliyet sınav sonuçları açıklandı mı? Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak detaylar ulkehaber.com’da 29 ağustos ehliyet sınav sonuçları EHLİYET SINAVI SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ 29 ağustos ehliyet sınav sonuçları Yurt genelinde yapılacak Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı, 267 sınav merkezinde,  bin 153 okulda,  20 bin 774 salonda 389 bin […]

29 Ağustos cumartesi günü yapılan ehliyet sınav sonuçları açıklandı mı? Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak detaylar ulkehaber.com’da

29 ağustos ehliyet sınav sonuçları

EHLİYET SINAVI SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

29 ağustos ehliyet sınav sonuçları Yurt genelinde yapılacak Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı, 267 sınav merkezinde,  bin 153 okulda,  20 bin 774 salonda 389 bin 438 kursiyerin katılımıyla gerçekleştirildi.

29 ağustos ehliyet sınav sonuçları sınava giren sürücü adayları için heyecanlı bekleyiş başladı. MEB ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtını verdi. Sürücü olmak isteyen adaylar ehliyet sınavı sonuçlarını çok yakında öğrenecekler. İşte detaylar..

29 ağustos Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

MTSAS-4 29 Ağustos 2015 tarihinde yapılan ehliyet sınav sonuçlarının 9 Eylül tarihinde açıklanması bekleniyor.

29 Ağustos Ehliyet Sınav giriş belgesi sorgulama ekranı. Ehliyet Sınav soruları. 29 Ağustos Ehliyet Sınav giriş gerekli belge. MEB tarafından 29 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleştirilen ehliyet sınavına giren sürücü adayları sınavın ardından sınav soru ve cevaplarını beklemeye başladı. 29 Ağustos Ehliyet sınavı sınav giriş belgesi sorgulama ekranı, 29 ağustos ehliyey sınavı soru ve cevapları için gerekli linkleri haberimizden bulabilirsiniz.

Ehliyet Sınavında Tek Hamlede Park Şartı

Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Yönergesi’nde değişikliğe gitti. İllere gönderilen yeni yönergeyle, sınav sürecinin daha sağlıklı şekilde yürütülmesi, sınavda yaşanan aksaklıkların önüne geçilmesi ve ehliyet sınavlarında denetimin artırılması amaçlanıyor.

TEK HAMLEDE GERİ PARK ŞARTI

* Yönergeye göre, “A1”, “A2” ve “H” (motosiklet)” sınıfı araçlar hariç, geri park edecek araçların sürücüleri, aracın bir buçuk katı uzunluğunda ve aracın genişliğinden 50 santimetreden fazla olan iki araç veya konilerin arasına yatay ve dikey çizgilerle belirlenen alana tek hamlede girmeye çalışacak.

* Direksiyon usta öğreticisi sınava gelmediğinde durum tutanakla tespit edilerek kursta görevli başka bir direksiyon usta öğreticisiyle direksiyon eğitimi dersi sınavının yapılması sağlanacak.

* Direksiyon uygulama sınavlarında, denetim maarif müfettişlerince yapılacak. Maarif müfettişlerini de il milli eğitim müdürü ve maarif müfettişleri başkanı kontrol edecek. Hatalı değerlendirme yapan, sınav komisyonu başkan ve üyesi bir yıl görev alamayacak. Böylece, denetimlerin de daha sağlıklı yapılması sağlanacak.

* Direksiyon eğitimi dersi uygulama ve değerlendirme komisyonu başkanı, kursiyerin direksiyon eğitimi dersi sınavında can ve mal güvenliği ile trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanması durumunda direksiyon ve pedallar yardımıyla gerekli müdahaleyi yaparak sınavı sonlandıracak.

Bakanlık, ehliyet sınavlarında, usta öğreticilerin değerlendirme komisyonu üyelerine müdahalesini önlemek için de tedbir aldı.

* Direksiyon eğitimi dersi sınavında, sınav uygulama ve değerlendirme komisyonuna müdahale ederek, komisyonunun çalışmasını engelleyici davranışlarda bulunan direksiyon usta öğreticileri, bu dersin sınavlarında bir yıl görev alamayacak.

* Sınavlarda komisyonların veya diğer görevlilerin çalışmasını tehdit veya zor kullanarak engelleyen ya da engellettiren kursiyerler de 4 ay sınavlara giremiyor.

VİDEOLU EĞİTİM

Bakanlık ayrıca direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve değerlendirme komisyonunda görev alan personelin uygulama sınavlarını daha sağlıklı yapabilmeleri için “Direksiyon Dersi Eğitim Uygulama ve Değerlendirme Sınavı Videosu” hazırladı.

MEB Özel Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen yazıyla, videonun sınav yapılacak günlerde direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve değerlendirme komisyonunda görev alan personel ile sınavdaki diğer görevlilere izlettirilerek sınavlara başlanması istendi.

Ehliyet Nedir?

Ehliyet arapça kökenli bir kelimedir. Dilimizdeki kullanımı karayolunda gidebilen motorlu yada motoru olmayan araçların ilgili birey tarafından kontrol edilebileceğini gösteren belge niteliği taşımaktadır. Başka bir deyişle yeterlilik belgesi olarak da tanımlanabilmektedir. Ehliyet ya da dilimizdeki karşılığı olan sürücü belgesi resmi makamlar tarafından verilen bir çeşit kimlik belgesi niteliğindedir. Ehliyetler tek bir tip değildir. Kullanılacak olan aracın özelliklerine göre farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle kullanılacak araçlarda olduğu gibi sürücü belgeleri de çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Bu sınıfları ve kullanabilecekleri araçları şu yazımızda bulabilirsiniz: Ehliyet Sınıfları Nelerdir
Ehliyet artık günümüz şartlarında bir vasıftan ziyade, sanki herkeste olmazsa olmaz belgelerden biri haline geldi. Öyle ki ülkemizde her genç, ehliyet alabilmek için 18 yaşını doldurabilmek adına gün sayıyor. Zaten ehliyet başvurularının büyük çoğunluğunu da bu yaş sınırını dolduran genç yurttaşlar oluşturuyor. Burada şöyle bir sorun meydana getiriyor. Ehliyetini 18 yaşında alan bir genç, henüz araç sahibi olmadığı için, ehliyet sonrası pratik yapma fırsatı bulamıyor. Araç sahibi olana kadarki aradan geçen yıllarda, araba kullanmak büyük ölçüde unutulduğu için, aldığı arabayla tam bir “acemi” konumunda trafiğe çıkmak zorunda kalıyor. Bu kişilerin sayısı trafikte hayli fazla olduğundan, kendilerinin ve trafiğin güvenliğini tehlikeye düşüren durumlar meydana gelmesi kaçınılmaz oluyor.

O bakımdan ehliyet almaya hak kazanan kişilerin, kendi araçlarını alana kadar mutlaka her fırsatta sürüş pratiği yapmalarını tavsiye ediyoruz. Unutmayın ki sizler sürücü eğitimini yeni almış, sürücü belgesi sahibi olmuş kişiler olarak araç kullanmasını artık biliyorsunuz. O bakımdan, eşinizin dostunuzun arabasını ödünç isteme konusunda çekingen davranmamanızı önerir, kazasız ve keyifli sürüşler dileriz.

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz