Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Kuruluyor

Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Kuruluyor

Deriyle Kat’ı sanatına hayat veriyor

Deriyle Kat’ı sanatına hayat veriyor

Milli şair Mehmet Akif Ersoy anıldı

Milli şair Mehmet Akif Ersoy anıldı

Bunlar üniversite sınavına girecek adaylar için

Bunlar üniversite sınavına girecek adaylar için

YGS baraj puanı yükseldi

YGS baraj puanı yükseldi

2 bin yıllık tiyatroda restorasyon çalışmaları
  • Ana Sayfa » Otomobil
  • 7 Eylül 2015 - 15:40:02
2 bin yıllık tiyatroda restorasyon çalışmaları

 İznik ilçesinin en önemli simgelerinden geçmişi 2 bin yıla dayanan tarihi Roma Tiyatrosu’nda Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan restorasyon çalışmaları, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Arkeolog Yard. Doç. Dr. Ayşın Özügül’ün danışmanlığında devam ediyor.  Restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik’te de Osmanlı ve Selçuklu’nun yanı sıra Doğu Roma ve Bitinya dönemlerine ait tarihi eserler […]

 İznik ilçesinin en önemli simgelerinden geçmişi 2 bin yıla dayanan tarihi Roma Tiyatrosu’nda Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan restorasyon çalışmaları, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Arkeolog Yard. Doç. Dr. Ayşın Özügül’ün danışmanlığında devam ediyor. 

Restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik’te de Osmanlı ve Selçuklu’nun yanı sıra Doğu Roma ve Bitinya dönemlerine ait tarihi eserler olduğunu söyledi.

Altepe, ilçedeki Roma Tiyatrosu’nun başka bir örneği olmadığını ifade ederek, şunları kaydetti: 

“Burası, sırtı bir yere yaslanmayan ve düz bir arazide kurulan örnek bir yapı. Roma döneminin bir eseri olan bu amfi tiyatro, 2 bin yılda zaman zaman tahribata uğramış, taşları farklı noktalara taşınmış. Daha sonra da mezarlık gibi değişik amaçlarla kullanılmış. Ancak yaklaşık 50 yıl süren kazılardan sonra Büyükşehir Belediyesinin de desteğiyle buradaki çalışmalar, daha da hızlı bir şekilde yapılıyor. Temizleme, ayıklama, kazı gibi arkeolojik çalışmalar hızla devam ediyor. Buradan çıkan her parça, bize geçmişe dair önemli bulgular veriyor.”

Kazılarda elde edilen bilgilerle tiyatronun rölevesinin çıkarılacağını belirten Altepe, proje çalışmalarıyla tiyatronun 2 bin yıl önceki orijinal haline kavuşacağını ifade etti. Altepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Amacımız, 2 bin yıl önce bu tiyatro nasıl kullanılıyorsa, aynı şekilde 2 bin yıl öncesini yaşatmaktır. İznik’in güzelliklerinin dünyayla paylaşılması ve yapılanların da bölgeye değer katmasını istiyoruz. İznik’i dünya kenti ve Bursa’nın en önemli turizm değeri yapacak güzel bir eser ortaya çıkmış oluyor. Bursa, tüm semtleriyle UNESCO Listesi’nde. İznik, UNESCO’ya çok daha önceki yıllarda girmesi gereken bir değerdi. Şu anda aday olan bu ilçenin listede yerini alması, en büyük temennimiz. İznik’in evrensel bir değer olarak dünya mirası listesine gireceğine inanıyoruz.”

The comments are closed.

Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz